Základné pojmy

Ako sa možno obrátiť na Centrum?

Na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže sa možno so svojou žiadosťou o pomoc alebo radu obrátiť osobne, alebo telefonicky každý pracovný deň v čase od 8.00 hod. do 16.00 hod.

V nevyhnutných prípadoch môžete mimo pracovných hodín využiť našu Nonstop linku.

Všetky možnosti spojenia nájdete na stránke Kontakty.

Akú úlohu zohráva Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže vo veciach vymáhania výživného z cudziny?

Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže bolo určené za prijímajúci a odosielajúci orgán pre vykonávanie Dohovoru o vymáhaní výživného v cudzine z 20.6.1956, ako aj iných Dohovorov upravujúcich problematiku vymáhania výživného.

Centrum ako prijímajúci orgán:

  • prijíma z cudziny žiadosti o vymáhanie výživného od povinnej osoby na území SR,
  • podniká kroky na dobrovoľnú úhradu výživného,
  • zastupuje navrhovateľa v exekučnom konaní,
  • zabezpečuje transfer a kontrolu vymožených platieb oprávnenej osobe v cudzine.

Centrum ako odosielajúci orgán:

  • poskytuje právnu pomoc pri príprave dokladov potrebných na podanie návrhu na uznanie a výkon rozhodnutia v cudzine,
  • vypracúva samotný návrh na uznanie a výkon rozhodnutia,
  • poskytuje súčinnosť pri samotnom uznávacom a následne vykonávacom konaní,
  • zabezpečuje kontrolu a transfer platieb výživného oprávneným osobám v SR.

Čo je náhradné výživné?

Náhradné výživné je štátny príspevok na zabezpečenie výživy dieťaťa ak si povinná osoba neplní vyživovaciu povinnosť, alebo nezaopatrenému dieťaťu nevznikol nárok na sirotský dôchodok, ktorého priznávanie je v kompetencií miestne príslušných úradov práce, sociálnych vecí a rodiny.

Centrum v prípade žiadosti vydáva k náhradnému výživnému potvrdenie o priebehu konania o vymáhanie výživného zo zahraničia.

Aktuálne

VISIT BLOG

Pokyny na prechod cez hranice

Milí klienti, ak chcete prejsť hranice Slovenskej republiky a viete sa preukázať právoplatným súdnym rozhodnutím alebo rodičovskou dohodou o úprave práva styku s maloletým dieťaťom, môžete prekročiť hranice bez povinnosti preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 alebo bez povinnosti podrobiť sa domácej izolácii.

Nariadenie na možnosti cestovania – aktualizácia

V súvislosti s prijatím nových opatrení vlády SR na zabránenie šíreniu COVID-19, by sme Vás radi informovali, že rodičia si stále môžu uplatniť výnimku podľa § 4 ods.1 písm. r)  Vyhlášky ÚVZ SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie SR. Na základe § 4 ods.1 písm. r. tejto Vyhlášky […]