Čo ak rodič, ktorý má dieťa zverené do osobnej starostlivosti, aj napriek súdnemu rozhodnutiu odmieta odovzdávať dieťa druhému rodičovi za účelom návštev?
V prípade, ak aj napriek existujúcemu súdnemu rozhodnutiu o úprave práva styku bráni rodič v stretávaní sa dieťaťa s druhým rodičom, môže nasledovať súdny výkon takéhoto rozhodnutia, ktorého súčasťou (a zároveň krajným riešením) je nútené odovzdávanie dieťaťa druhému rodičovi (za prítomnosti sociálneho pracovníka, súdneho vykonávateľa alebo aj polície). Takáto skúsenosť je pre dieťa zvlášť traumatizujúca, a preto súdy na Slovensku, ako aj v zahraničí, pristupujú k takémuto riešeniu až v krajnej situácií. Vzájomný konflikt medzi rodičmi sa snažia riešiť predovšetkým mediáciou, psychologickými rozhovormi a zásahmi sociálnych úradov, nakoľko často sa nejedná ani tak o právny ako o „ľudský“ problém.
Čo ak sa maloleté dieťa nachádza v zahraničí?
V prípade, ak sa maloleté dieťa nachádza v zahraničí a rodič, ktorý má dieťa rozhodnutím súdu zverené do osobnej starostlivosti bráni styku medzi dieťaťom a druhým rodičom, návrh na začatie konania o úpravu práva styku sa podáva na príslušný súd v mieste obvyklého pobytu dieťaťa v zahraničí.
Čo je právo styku?
V prípade, ak existuje právoplatné a vykonateľné rozhodnutie slovenského súdu o úprave práva styku k dieťaťu, ktoré sa v súčasnosti nachádza v zahraničí, je možné požiadať priamo o výkon takéhoto rozhodnutia na príslušnom súde v zahraničí. Žiadateľ sa môže obrátiť buď priamo na príslušný súd v zahraničí, alebo na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.
Často sa však stáva, že rozhodnutie nie je aktuálne, pretože právo styku bolo upravené na vtedajšie pomery (napr. rodičia žili v jednom meste a druhý rodič sa mohol stretávať s dieťaťom dvakrát do týždňa, čo v prípade, ak dieťa žije 1000 km od druhého rodiča, nie je realizovateľné). V týchto prípadoch je potrebné žiadať o zmenu úpravy práva styku.
Je nevyhnutné, aby bolo právo styku upravené súdnym rozhodnutím?
Kto má právo styku?
Právo styku prináleží rodičovi, ktorý nežije v spoločnej domácnosti s dieťaťom, ale ktorý má aj napriek tomuto odlúčeniu rodičovské práva a povinnosti k dieťaťu a samozrejme aj záujem podieľať sa na výchove svojho dieťaťa.
Ktorý súd je príslušný na konanie o zmenu úpravy práva styku, ak je dieťa premiestnené do zahraničia?
Ak ide o krajinu EÚ a od oprávneného presťahovania dieťaťa do inej krajiny neprešli viac ako 3 mesiace, o návrhu na zmenu úpravy práva styku môže rozhodovať aj slovenský súd.
Ak bolo dieťa premiestnené do zahraničia pred viac ako 3 mesiacmi alebo ak sa jedná o krajinu, ktorá nie členským štátom EÚ, návrh musí byť podaný na príslušný súd nového obvyklého pobytu dieťaťa v zahraničí.
Môže rodič, ktorý žiada o úpravu práva styku v zahraničí, požiadať o bezplatnú právnu pomoc na území Slovenskej republiky?
Na ktorý súd je potrebné podať návrh na začatie konania o úpravu práva styku?
Návrh je potrebné podať na súde v mieste bydliska maloletého dieťaťa v štáte jeho obvyklého pobytu.
Ako sa možno obrátiť na Centrum?
Na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže sa možno so svojou žiadosťou o pomoc alebo radu obrátiť osobne, alebo telefonicky každý pracovný deň v čase od 8.00 hod. do 16.00 hod.
V nevyhnutných prípadoch môžete mimo pracovných hodín využiť našu Nonstop linku.
Všetky možnosti spojenia nájdete na stránke Kontakty.