Aké informácie nám musíte oznámiť pri odobratí dieťaťa?
Na to, aby sme Vám mohli pomôcť, potrebujeme poznať nasledujúce údaje:
- meno, priezvisko a dátum narodenia odobratého dieťaťa,
- mená, priezviská, dátumy narodenia rodičov,
- adresa aktuálneho pobytu v zahraničí,
- Vaša posledná adresa na Slovensku,
- dôvody odobratia, ktoré uviedol sociálny orgán,
- opis celej situácie z Vášho pohľadu,
- informácia o dĺžke Vášho pobytu v zahraničí,
- mená, priezviska, dátumy narodenia, adresy priamych príbuzných na Slovensku,
- mená, priezviska, dátumy narodenia, adresy priamych príbuzných v krajine v ktorej sa nachádzate,
- názov sociálneho orgánu v zahraničí, ktorý Vám odobral dieťa,
- informácia o prebiehajúcich súdnych konaniach.
Ako môže súd v tomto konaní rozhodnúť?
Po zvážení všetkých skutočností, môže súd rozhodnúť o vrátení dieťaťa rodičom. Rodičia musia rešpektovať pravidlá, ktoré im súd určí, aby sa situácia neopakovala. V prípade, že súd vyhodnotí rodičov ako nespôsobilých na výchovu detí, medzi ďalšie možnosti prichádzajú do úvahy rodinní príbuzní v zahraničí, ako aj na Slovensku. Ak ani títo príbuzní nie sú vhodní na výchovu detí, súd môže deti umiestniť do dlhodobej pestúnskej starostlivosti. V krajnom prípade rozhodne súd o adopcií odobratého dieťaťa.
Ako sa správať v zahraničí, aby ste predišli problémom so sociálnou službou daného štátu?
V prvom rade si treba uvedomiť, že sa nachádzate na území cudzieho štátu, kde platia jeho pravidlá a predpisy. Je dôležité, aby deti chodili pravidelne do školy. Deti musia byť čisté a primerane oblečené. Povinnosťou rodiča je prihlásiť dieťa k všeobecnému lekárovi a pravidelne chodiť na lekárske prehliadky. Každé dieťa musí mať vytvorené vhodné podmienky na svoj zdravý vývoj. Sociálny orgán v zahraničí dbá na to, aby bol dieťaťu v domácnosti zabezpečený osobný priestor na učenie ako aj na spanie.
Bolo Vám dieťa odobraté a vy neviete čo robiť?
V prípade, ak sa dostanete do tejto nepríjemnej situácie, je nevyhnutné nás ihneď kontaktovať. Je dôležité ozvať sa bez zbytočného čakania prostredníctvom emailu alebo telefónu. Taktiež môžete kontaktovať zastupiteľský úrad v zahraničí. Pri prvom kontakte s nami ako aj so zastupiteľským úradom je veľmi dôležité, aby ste zachovali pokoj a pravdivo uviedli všetky potrebné skutočnosti.
Čo robiť v prípade, keď Vašu domácnosť začnú sociálni pracovníci častejšie navštevovať?
Najdôležitejšie je pochopiť dôvody týchto návštev a porozumieť čo od Vás sociálni pracovníci chcú. Je potrebné zachovať chladnú hlavu, nepanikáriť a so sociálnym orgánom spolupracovať. Pozornosť sociálnych orgánov odvrátite nápravou spomínaných dôvodov a zlepšením celkovej starostlivosti o dieťa. V prípade, ak sa obávate, že Vám dieťa odoberú, neváhajte nás kontaktovať. Poskytneme Vám potrebné poradenstvo a rady, čo robiť vo Vašej konkrétnej situácii.
O čom súd v konaní o odobratí dieťaťa rozhoduje?
Ihneď po tom, ako Vám je dieťa odobraté, začína súdne konanie, v ktorom sa rozhoduje, kam bude dieťa následne umiestnené. V prvom rade si súd vypracuje podrobné posudky a hodnotenie rodičov dieťaťa. Súd taktiež skúma aj ostatných príbuzných v zahraničí aj na Slovensku. Počas súdneho konania, ktoré môže trvať až niekoľko mesiacov, sú deti dočasne umiestnené v pestúnskej starostlivosti, až do záverečného rozhodnutia súdu.
Postup Centra pri riešení vzniknutej situácie.
Ihneď potom, ako dostaneme spomínané údaje o odobratí dieťaťa, kontaktujeme príslušný sociálny orgán. Z pozície štátneho orgánu Slovenskej republiky, sa snažíme všetkými zákonnými spôsobmi pomôcť vrátiť deti späť do biologickej rodiny. Našou hlavnou úlohou je výmena informácií so sociálnym orgánom v zahraničí a poskytovanie potrebnej súčinnosti pri prebiehajúcich súdnych konaniach. S pomocou sociálnych orgánov na Slovensku zisťujeme, či sa na Slovensku nachádzajú príbuzní, ktorým by mohlo byť odobraté dieťa zverené do starostlivosti.
Výchovná facka, áno alebo radšej nie?
Tento pojem je v zahraničí pri výchove detí úplne neznámy. Facka Vám pri výchove dieťaťa nepomôže, skôr naopak, môže Vás dostať do problémov, ktoré si na Slovensku neviete ani predstaviť. Verejnosť vníma toto správanie ako závažné porušenie starostlivosti o deti a často sa stáva, že niekto následne kontaktuje sociálne orgány, ktoré budú tento čin vyšetrovať.
Ako sa možno obrátiť na Centrum?
Na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže sa možno so svojou žiadosťou o pomoc alebo radu obrátiť osobne, alebo telefonicky každý pracovný deň v čase od 8.00 hod. do 16.00 hod.
V nevyhnutných prípadoch môžete mimo pracovných hodín využiť našu Nonstop linku.
Všetky možnosti spojenia nájdete na stránke Kontakty.